Server je v skúšobnej prevádzke!
Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Občan Rozhodni! | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Občan rozhodni - Občianske združenie
Označenie inzercie

Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Občan je iba figúrkou na šachovnici

200

Občan je iba figúrkou na šachovnici

A to napriek tomu, že virtuálne jeho práva chráni viac zákonov, ako vie, či dokonca dúfa. Naozaj iba virtuálne. Prečo?

 

Základný rozdiel - sankcia

Ak niečo poruší občan, nastupuje sankcia napríklad vo forme pokuty prakticky okamžite. V mnohých prípadoch priamo vyplývajúca zo zákona a jej udelenie je automatické

Ak však niečo poruší úradník, už dostať sa k informácii čo a do akej miery porušil, pre bežného človeka môže byť neriešiteľným problémom. Ak aj príslušný zákon porušenie predpokladá a definuje kedy k nemu dôjde, sankcia žiaľ nenasleduje - sankcia definovaná priamo v zákone je priam utópiou. Musí nasledovať zložité domáhanie sa niečoho, proti čomu sa postaví snáď každý, kto je do veci priamo či menj intenzívne  "namočený". Teda, samozrejme že okrem občana.

Vidíme to denne. Teda, konkrétne vy možno nie, no ja dnes už žiaľ áno.

Za posledné týždne úmyselne neprehladne pomiešané puzzle začínajú dávať ucelený obraz. Zatiaľ taký - poznáte to, akoby pohľad cez trošku rozostrenú optiku - ktorý neumožňuje objektívne vyhodnotenie celého motívu, no dôležité je, že sa konečne pozeráme na tú  správnu skladačku. Že ešte chýbajú nejaké tie čiastočky? Oni sú len zatiaľ pohádzané mimo obrazec, ktorý je už poskladaný. Treba sa ešte pohrabkať a - ono sa to zaostrí aj samotné.

Za posledné týždne tu máme niekoľko zaujímavých postrehov vo veciach priamo sa týkajúcich občanov nášho mesta:

- špinavá voda a prístup vedenia mesta k riešeniu tohto problému, resp. aktivite poškodených občanov. Následné jednanie usmerneného riaditeľa  vodární

- výrub lesíka Remíz a zmena komunikácie vedenia lesov, resp. nezverejnenie požadovaných informácií, v ktorých sa pýtame na úplne štandardné veci súvisiace s povolením výrubu tak veľkej časti lesa.

- desať prokuratúrou nevyriešených podnetov týkajúcich sa VZN, ktoré Pavol Pachník namietal v súlade s platnou legislatívou - čudné, že všetky neriešené sa týkajú nášho mesta?

- cenzúrovanie článkov v tlačenej podobe  SN, resp. ich neuverejnenie napriek verejnému deklarovaniu vedenia mesta, že každý  (aj kritický) autorom podpísaný článok uverejnený bude

- stále nedoriešené poznatky získané konkrétnym občanom  vo vyúčtovaní dotácií mesta (teda nás všetkých) do súkromného klubu  ŠKF

- sústavné spochybňovanie podpisov občanov pod otvoreným listom vedeniu mesta a poslancom  MsZ a nezaoberanie sa obsahom a dôvodmi napísania tohto listu

- spochybňovanie petičnej akcie  Pani Jánošíkovej a kol. vo veci zachovania súčasného chodníka na ul. Jesenského. Namiesto rokovania o petícii občanov, budú poslanci  MsZ  s odpoveďou na ňu iba oboznámení

- chodník odnikiaľ nikam, ktorého skutočný význam v porovnaní s investíciou a prioritami občanov chápe naozaj iba obmedzený okruh ľudí

Takto by som mohol hovoriť ďalej a podrobnejšie. Ďalšie body a podrobnosti však v tomto momente dôležité nie sú. Dôležité totiž je niečo úplne iné. Kam všetko smeruje a aký obrázok po zaostrení  uvidíme.

Občan je iba figúrkou na šachovnici. Pokým si niektoré možno na prvý pohľad  nezrozumiteľné a vzájomne nesúvisiace kroky nedá dohromady.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© obcanrozhodni všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na obcanrozhodni.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign